Fazladan Prim Ödemesi Yapanlara Yüksek Maaş

SGK Fazladan prim ödemesi yapanlara yüksek maaş uygulayacak. Ödenmesi gereken prim gün sayısından fazla ödeme yaparak emekli olanlar yüksek maaş alabilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu özellikle son dönemlerde yoğun olarak dillendirilen erken emeklilik ile ilgili çalışmayı teşvik edecek bir uygulamaya imza atıyor. Bundan böyle normal emeklilik prim gün sayısını tamamlayan ancak emekli olmayarak fazladan prim ödemesi yapanlar; zamanında emekli olanlardan daha yüksek maaş alacak. 

Kademeli emeklilik yasasında belirtilen;

---- SGK Prim ödeme sayısını tamamlayan,

---- Emeklilik yaş haddinden ötürü emekliliği gelen kişiler kuruma başvuruda bulunarak emekli olabilmektedirler.

Normal şartlarda ne zaman emekli olabileceğinizi anasayfamızda bulunan emeklilik gün sayısı hesaplama modülünden öğrenebilirsiniz. 5400 gün priminizi tatamlayarak kademeli emeklilik hesaplamasındaki emekli olma yaşına geldiniz ve kuruma başvuruda bulundunuz. Bu durumda 1.300 TL gibi bir maaş alacaksınız. Ancak 5.400  gün prim değil de çalışmaya devam ettiniz 6.000 veya 7200 günden emekli olursanız bu sefer emekli maaşınız da artmış olacaktır. 1.300 TL değil de 1.500 veya 1700 TL maaş almış olacaksınız. SGK emekli maaşı hesaplama ekranından Sgk prim gün sayısına göre ne kadar maaş alacağınızı öğrenebilirsiniz. 

Prime esas kazanç artacak

Sosyal güvenlik Kurumu tarafından yapılan çalışmaya göre ilk olarak emekli maaşının arttırılması sağlanacak emekli maaşı artmasa bilr ki küçük bir olasılık olarak görülmektedir. Prime esas kazanç artacaktır. Yani bir diğer ifade ile fazla malışan fazla maaş alacak. Örneğin çalışana teşvik primi ödeniyorsa burada toplam prim gün sayısına göre hesap yapılır. Geçen yıl 12 bin TL prime esas kazancı olan ve 11 bin TL teşvik primi alan bir çalışanın prime esas kazancına teşvik prim ödemesi yapılmıyordu.  Yapılacak olan düzenleme ile birlikte teşvik priminin prime esas kazanca dahil edilmesi mümkün olacak ve emekli aylığı da  bu şekilde artmış olacak.

Prim Sayısına göre emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır?

Prim gün sayısına göre emekli maaşı hesaplama mümkündür. Emeklilerin maaşı, ödedikleri prim gün sayısı ve prim ödeme miktarı hesaplamanarak ortaya çıkmaktadır. https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ ekranı kullanılarak sistem üzerinden kendi bilgilerinizi ekrana girerek ne kadar emekli maaşı alacağınızı ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Önemli Not: Fazladan ödediğiniz primlere göre alacağınız maaş bilgisi hakkındaki sorularınızı sitemiz sgk uzmanlarına iletebilirsiniz. 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!