SGK Geriye Dönük Prim Ödemesi Olacak mı?

SGK geriye dönük prim ödemesi var mı, geriye dönük prim ödemesi ile ilgili bir çalışma olacak mı ve geriye dönük prim borçlanma detayları nasıl olacak? Ülkemizde Yüz binlerce çalışan tarafından merakla beklenen geriye dönük prim ödemesine yönelik adımlar atılacak gibi görülüyor. Detayları giderek netleşmeye başlayan geriye dönük prim ödemesi ile ilgili bazı kriterlere sahip olanlar bu sistemden yararlanacak. Peki geriye dönük prim ödemesinden kimler yararlanabilir? Öncelikle SGK uzmanlarından edindiğimiz bilgilerden yola çıkarak bu konuyu ele aldığımızı belirtelim. Aşırı detaya girmeden geriye dönük prim ödemesi şartlarını açıklıyoruz. 

---- Belirli bir yaşı doldurmuş olmak, (50 gibi)

---- Belirli bir çalışma yılını  doldurmuş olmak,(15 yıl gibi)

---- Belirli bir prim sayısını doldurmuş olmaktır,(4.000 gün gibi)

Yukarıda belirtilmiş olan şartları taşımakta olan kişilerin geriye dönük prim ödemesi yapabilecekleri konuşuluyor. Özellikle yaş haddini doldurmuş, kademeli emeklilik yasasına göre emeklilik yaş şartını taşımış kişilerin önemli bir bölümünün prim gün sayılarının yetersiz olması, onların emekli olmalarına engeldir.

Sosyal devlet anlayışı gereği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu yönde bir çalışma yaparak vatandaşların çalışmadıkları veya primlerinin yatırılmadığı süreçler ile ilgili geriye dönük prim ödeme imkanı vereceklerini belirtti. Sistemin neleri getirip neleri götüreceği detaylı bir şekilde araştırıldıktan sonra sistem yürürlüğe girmiş olacak. 

Geriye Dönük Prim Ödemesini Gerektirecek Haller Nelerdir?

---- Sigortalı çalışan vatandaşların er veya erbaş olarak silah altında veya yedek subay olarak geçirdikleri zamanlar(Askerlik Borçlanması)

---- Çeşitli sebeplerde işten ayrılan, hastalıktan ötürü çalışamayan, isteğe bağlı olarak çalışamayan kişilerin sigortalılık sürelerinde meydana gelen prim boşlukları

---- Türk vatandaşı olarak yurt dışında çalışarak geçirilen süreler,(Yurtdışı Borçlanması)

---- Sigortalı çalışan vatandaşın tutukluluk veya yahut gözaltına alınma sürelerinden sonra beraat edenlerin geçirmiş oldukları süre kadar borçlanması,

---- Sigortalı olmadan da avukatların staj sürelerinin borçlanması,

---- Doktorların fahri asistanlıkta geçen süreleri borçlanmaları

---- Sigortalı olmadan da yüksek lisans, doktora için yurt içinde ya da yurt dışında geçirilen süreler için borçlanma

---- Genel ve yerel seçim süreçlerinde istifa eden memurların seçim süresi boyunca geçirdiği süreler için de hizmet borçlanması.

 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!