SGK Girişim Yapılmış mı?

SGK girişim yapılmış mı, ssk sigortam şirket tarafından yatırılıyor mı, işe giriş bildirgem verilmiş mi ve sgk prim başlangıcına yönelik diğer tüm sorular... Sosyal güvenlik kurumuna yönelik özellikle son zamanlarda sitemiz uzmanlarına yoğun olarak sorulan sorulardan birine açıklık getireceğiz.

Öncelikle şunu belirtmemizde fayda var. Sosyal Güvenlik Kanununa göre işe başladığınız ilk andan itibaren sigorta primlerinizin düzenli olarak yatırılması zorunluluktur. Bunda hem işverenin hem de sizin sorumluluklarınız bulunmaktadır. 1 aylık deneme süreci, geçici işçi, mevsimlik çalışma veya aklınıza gelebilecek tüm iş kollarında çalışanın sigortasının yapılması gerekmektedir. 

SSK Sigorta Girişim Yapılmış mı?

İşveren muhasebe birimlerince yapılan SGK girişinizin aktif olup olmadığını anlık olarak ALO 170 üzerinden kimlik bilgilerinizi vererek öğrenebilirsiniz. Bunun yanında ayrıldığınız zaman bilgisini de işten çıkış bildirgesi ekranından veya aynı şekilde Alo 170 danışma hattından öğrenebilirsiniz. 

Yatırılan SGK Primleriniz internette hemen görünmeyebilir

İşveren tarafından belli zaman dilimlerinde yatırılmakta olan Sigorta primleriniz ay sonunda sisteme eklenmekte ve hizmet dökümü ekranında yansıtılmaktadır. Kesin olarak sigorta priminizin yatıp yatmadığını öğrenmek için ay sonunu beklemeniz gerekir. Fakat Alo 170′i ararsanız işvereninizin işe giriş bildirgesini SGK’ya verip vermediğini anlık olarak öğrenebilirsiniz.

Alo 170 hattının hangi alanlarda hizmet verdiğini ve ücret detaylarını ŞURADAN inceleyebilirsiniz. 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!