SGK Provizyon Sorgulama

SGK provizyon nedir, provizyon sorgulama nasıl yapılır, SGK provizyon aktif edilmesi ne zaman olur, provizyon nasıl verilir ve provizyon verildikten sonra muayene yapılabilir mi? Sosyal Güvenlik Kurumu işe başlangıç yapmış veya herhangi bir sigortalıya bağlanmış kişinin sistem üzerinden aktivasyon işleminin gerçekleştirerek provizyon vermektedir. Aksi halde kişinin sosyal hizmetlerden ve sağlık olanaklarından yararlanması mümkün olmayacaktır. Dilerseniz Provizyonun tanımını yaparak işe başlayalım. 

SGK Provizyon Nedir?

Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi diğer adı ile SPAS; SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nın tek çatı altında birleşmesi süreci ile birlikte, üç farklı kuruma bağlı sağlık yardımı hak sahipliği işlemlerinin tek bir program üzerinden yürütülmesi amacıyla hayatımıza girmiş olan bir yazılım programıdır. Bu program ile bütün genel sağlık sigortalıları ve bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu (çocuk, eş, üvey evlat, anne, baba, yeğen) kişilerin sağlık aktivasyon işlemleri, kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine başvurmalarına gerek kalmadan, tek bir program üzerinden otomatik bir şekilde sunuluma imkan veren bir sistemdir.

Genel Sağlık Sigortası kapsamı içerisinde değerlendirilecek ve Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık yardımlarından yararlanacak kişinin, sağlık hizmet sunucularına (hastane, eczane gibi) başvurduğuna SGK sağlık yardımları almaya müstahak olduğunun anlaşılabilmesi, yani adına sağlık provizyonu alınabilmesi için hak sahipliğinin Kurum sistemi üzerinden aktive edilmesi bir diğer tanımıdır. Yani çalışanın evlendiyse eşi için veya çocuğu doğdu ise çocuğu için sağlık imkanlarından yararlanabilmesi adına provizyon sorgulama ve aktif etme işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!