SGK Rapor Parası Sorgulama Detayları

SGK rapor parası sorgulama nasıl yapılır, rapor parası nasıl alınır ve çalışanlar için sosyal güvenlik rapor maddi yardımı ile ilgili bilinmesi gereken tüm detaylar... Öncelikle SGK rapor parasının tanıtımı yaparak işe başlayalım.

SGK Rapor Parası Nedir?

SGK tarafından çalışanlara belli şartlar dahilinde ödenen rapor parası, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda 3 çeşit geçici iş göremezlik ödeneği ödeme hakkı bulunmaktadır. Bunlar;

---- Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmakta olan kişi işyerinde bir kaza geçirmiş ise veya işiyle alakalı olarak meslek hastalığından ötürü rapor almış ise SGK rapor parası alabilir.

---- Hastalık veya herhangi bir rahatsızlığından dolayı rapor alınmış ise, çalışanın rapor tarihinden önce 90 (doksan gün) ssk primi ödemiş olması şartı ile rapor parası alabilir.

---- Kadın sigortalılar doğum yapması durumunda doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra da 8 hafta olmak üzere doğum parası, rapor parası alma hakkına sahiptir. Çoğul hamileliklerde süre, doğumdan önce 10 hafta olmaktadır. Doğum yapan kadının rapor parası almasında da yine 90 günlük prim şartı aranmaktadır.

Rapor parasının resmi olarak geçen ismi ise Geçici İş Göremezlik Belgesidir. Geçici iş göremezlik ücreti iş veren tarafından değil, SGK tarafından çalışana ödenmektedir. İnternet üzerinden yapılan başvuru incelenerek elektronik ortamdan ödeme yapılır ve sigortalı iş göremezlik ödeneğini Ziraat Bankası aracılığıyla alabilir.

SGK Rapor Parası Nasıl Alınır ?

---- Ziraat Bankası

---- PTT Şubeleri aracılığı ile alınmaktadır. 

Sgk rapor parası alınan raporla alakalı belgelerin Sosyal Güvenlik Kurumuna ulaşmasından sonra kurum tarafından yapılan inceleme sonucunda sonuçlandırılır.Yapılan incelemeden sonra geçici iş göremezlik ödeneği ödemesini sosyal güvenlik kurumu PTT şubelerine veya Ziraat Bankasına yatırır. Çalışan kendi kimlik belgesi ile ibraz etme yolu ile rapor parasını alabilir. 

Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK Rapor parası sorgulaması e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir e-Devlet şifreniz varsa sorgulama işlemini sisteme size özel şifrenizle giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Şifreniz yoksa eğer size en yakın PTT’den 4 TL karşılığında e-Devlet şifrenizi edinebilinir ve hemen kullanmaya başlayarak  rapor parası sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. E devet sisteminde geçici iş göremezlik belgesi olarak tanımlanan bu işlem için sorgulamayı aşağıdaki yönlendirme linkinden yapabilirsiniz. 

SGK RAPOR PARASI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!