SGK Soyadı Değişikliği Ekranı

SGK Soyadı değişikliği ekranını kullanıma açarak artık dilekçe ile soyisim değişikliği uygulamasına son vermiş oldu. Yeni hizmet ile birlikte artık soyadı değişikliği internet üzerinden kolaylıkla yapılabilecek. Soy isim değişikliğinin nasıl yapılacağı ile ilgili detaylar resimli bir şekilde anlatılacaktır. Peki Soyadı değişikliği talebi hangi durumlarda geçerlilik kazanır?

---- Evlilik sebebi ile soyisim değişikliği yaşayan bayanlar

---- Boşanma durumunda soyadı değişikliği yaşayan bayanlar

---- Kendi isteği ile mahkeme kararına binaen soyisim değişikliği yaşayan kişiler 

Yukarıda belirtilne durumlarda SGK soyadı değişikliği talebinde bulunmak mümkündür. Peki bu hizmetten nasıl yararlanacağız, SGK, Bağkur veya SSK primleri yatırılan kişiler online olarak nasıl bu sistemi kullanacaklar? Öncelikle şunu belirtelim. E devlet girişi ile bu işlem yapılmaz. Her SGK il müdürlüğü kendi bünyesinde bir ekran açarak çalışanların talep oluşturmalarını sağlamaktadır. Aşağıda örnek ekran görüntüsü verilmiştir. 

Bu ekrandan talep oluşturulduktan son kısa süre içerisinde işlem sonlanmış olacaktır. Tek yapmanız gereken bağlı bulunduğunuz İl’in SGK sayfasına girişinizi yaparak karşınıza çıkan(Yukarıdaki örnek form gibi) formu doğru doldurmak ve gönder tuşuna basmak. Şu ana kadar bu hizmeti İstanbul, İzmir, Konya, Ankara, Adana, Bursa, Denizli, Kocaeli, Antalya gibi illerimiz kendi bünyesinde bu hizmeti vermektedir. diğer illerimiz de soyisim değişikliği için çalışmalarını sürdürmektedir. Peki Bulunduğunuz ilin sgk il müdürlüğü böyle bir hizmet vermiyor ise ne yapacağız?

SGK Soyadı Değişikliği Dilekçesi

Birçok il bu hizmeti online şekilde veriyor olsa da bazı illerimiz alt yapı uygunsuzluğundan ötürü bu hizmeti verememektedir. Bu anlamda klasik dilekçe ile başvuru yapmanız gerekecektir. Dilekçe örneği aşağıda verilmiştir. Dilekçe ile Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüğü`nün sigortalama servisine müracaat ediniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı

…………Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü
…………Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğü

……………………… Sigorta sicil numarası ile çalışıyorum. Evlendiğimden dolayı kimlik bilgilerimde değişiklik olmuştur.
Kimlik bilgilerimle ilgili değişikliğin bilgisayar kayıtlarınızdan düzeltilmesini arz ederim. …/… /2017

Saygılarımla
Ad-Soyad :
TC No:
İmza :

Ek:
1. Evlenme Cüzdanı fotokopisi
2. Nüfus Kayıt Örneği

 

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!