Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır

Sigorta sorgulama, sigorta hizmet dökümü, sigorta gün prim ve sigorta başlangıcı ile ilgili tüm sorgulama işlemleri ve döküm bilgileri Sosyal Güvenlik Kurumu alt yapısı kullanılarak elde edilmektedir. Sigorta başlangıcı çalışanın işe başladığı ve SGK primlerinin yatırıldığı ilk gün baz alınarak yapılmaktadır. Yani bir bakıma işe başlangıç tarihi ile sorgulama yapılan güne kadarki toplam prim gün sayısı sigorta hizmet dökümü ekranında detaylı olarak görülebilmektedir. ve Sigorta hizmet dökümü çıktısı alınabilmektedir. 

Sosyal Güvenlik Yasasına bağlı olarak ülkemizde gerek özel sektörde gerekse kamu kurumlarında çalışan kişilerin işe başladıkları ilk günden itibaren sigorta girişlerinin muhasebat servislerince yapılması gerekmektedir. Bu anlamda eksik işlem yapılması veya çalışanınn sigorta primlerinin bilinçli olarak işveren tarafından yatırılmaması, hem maddi hem de manevi sorumluluğu beraberinde getirmektedir.

Çalışmayan vatandaşlarımız Genel Sağlık Sigortası sistemie kayıt yaptırmalı ve devlet güvencesi altında sigorta sağlık hizmetlerinden etkin olarak yararlanmalıdır. Diğer taraftan kendi işini yaparak geçimlerini sağlayan vatandaşlarımız da bağkur primlerini elden yatırarak Sosyal Güvenlik Kurumu sistemine dahil olabilmektedirler. Yani özet şu ki çalışan ve çalışmayan herkesin sigorta primleri düzenli bir şekilde yatırılmalı ve sağlık olanaklarından da etkin bir şekilde yararlanılmalıdır.

Sigorta prim sorgulama ekranı bu yönü ile bu hizmetlerden yararlanan herkesin rutin olarak sorgulama yaptığı bir sistem olmakla birlikte, muhakak her çalışanın sigorta bilgilerini bu sistem üzerinden kontrol etmeleri gerekmektedir. Zira bazen muhasebe servislerince primler yatırılmaya bilmekte veya eksik prim yatırılmasından ötürü çalışanlar mağdur olabilmektedir. Bu durumlarda geçmişe dönük olarak itiraz durumları çok da olumlu sonuç vermeyeceği için her ay güzenli olarak tc ile şifresiz sigorta gün sorgulama ekranından primlerinizi kontrol ediniz. 

E – Devlet Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

----- E – Devlet kamusal alan da insanlara birçok kolaylık sağlayan bir sistemdir. Yalnızca E – Devlet şifresi ile dileğiniz bilgiyi alabilirsiniz. E – Devlet sistemini kullanabilmeniz için E-Devlet şifrenizin olması gerekir. PTT’ ye giderek E – Devlet şifrenizi 4 TL karşılığında alabilirsiniz.

----- E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra sistemde doğrulama yapmanız gerekmektedir. Doğrulama yaptıktan sonra SSK sigorta sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

----- SSK sigorta sorgulama işlemi için ilk olarak e devlet sistemine girişinizi yapmanız gerekmektedir. 

----- Sonrasında E devlet sigorta sorgulama sekmasından sorgulama işlemine devam edeceksiniz. 

Tahmini olarak sigorta sorgulamasını ise aşağıdaki sorgulama ekranını kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. 

SİGORTA PRİM GÜN SORGULAMAK İÇİN TIKLA

Etiketler :
ZİYARETÇİ YORUMLARI Yorum Yap
Henüz yorum yapılmamıştır!