SGK - SSK HİZMET DÖKÜMÜ
Sitemiz üzerinden Sgk sorgulama, sgk hizmet dökümü alma, sgk gün sorgulama, ssk prim sorgulama, sgk borç sorgulama, e sgk, tc ile sgk sorgulama, şifresiz sgk sorgulama İşlemlerini Rahatlıkla yapabilirsiniz

SGK Emeklilik Sorgulama

SGK emeklilik sorgulama, ne zaman emekli olurum, emeklilik tarihi hesaplama ve Sosyal Güvenlik Kurumu emekli sandığı ile ilgili tüm işlemleri emeklilik sorgulamaları ekranından gerçekleştirebilirsiniz. Ülkemizde hayatımıza en son düzenleme ile girmiş olan kademeli emeklilik yasası ile emekli olma sürecinde bağkur, ssk ve sgk'lı kavramlarının her biri ortadan kaldırılarak artık çalışan kavramı hayata geçirilmiştir. Tüm Sosyal Güvenlik Kurumu sistemine dahil olan çalıanların emeklilik hesaplama işlemleri rutin bir hesaplama haline gelmiştir. Sizlere yazımızda emeklilik yaş hesaplaması yapabileceğiniz http://www.nezamanemekliolabiliriz.com/ yaş hesaplama sayfası ile ilgili bilgiler vereceğiz. Aynı şekilde aşağıdaki emeklilik yaşı hesaplama linkini tıklayarak ne zaman emekli olacağınız konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. 

 

Kadınlarda emeklilik yaşı 60 erkeklerde ise 65 olarak revize edilmiş ve buna göre toplam prim gün sayısına göre SGK emeklilik sorgulama işlemleri gerçekleştirilir olmuştur. Kademeli emeklilik yasasına göre yasanın çıktığı andan itibaren işe başlayan kişiler için prim gün sayısının minimum yatırılma tutarı ile birlikte en önemli şart, yaş haddinin tamamlanıp tamamlanmadığının tespit edilmesidir. yani diğer bir ifade ile SGK, SSK ve Bağkur sistemine dahil olan kişiler tamamlamaları gereken prim gün sayısını tamamlamış olsalar bile yaş haddini beklemek zorundadırlar.

 

Bu kişiler dilerlerse emekli olabilirler, ancak yaş haddi gelmediği için maaş bağlanmaz. Fakat kademeli emeklilik yasasından önce işe başlamış kişilerde ise SGK emeklilik hesaplama ve sorgulama işlemleri farklı bir boyutta ele alınmaktadır. Hak ediş kavramından yola çıkan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, öncesinde işe başlayanların kademeli olarak yaş arttırımına tabi olmalarını sağlamıştır. 

 

SGK Ne Zaman Emekli Olurum Uygulaması İçin Tıkla

 

SGK ne zaman emekli olurum uygulaması ile işe başlangıç tarihi, toplam prim gün sayısı ve kademeli emeklilik yasasında belirlenen yaş aralıklarına göre emeklilik hesaplaması işlemleri yapılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu toplam prim gün sayısı SGK hizmet dökümü ekranından öğrenilebilmektedir. Toplam prim gün sayısı yaş haddi ile birlikte SSK emeklilik günü hesaplama anlamında en önemli argümanlardır. Emeklilik hesaplama işlemlerini sayfamız üzerinden şifresiz olarak yapabilir veya E devlet SGK emeklilik sorgulama ekranından da e devlet şirfesi aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Emekli olabilmek için yapılan hesaplamadaki şartlara uymanız halinde SGK'ya dilekçe ile başvuruda bulunup emeklilik işlemlerinin başlatılmasını talep edebilirsiniz. 

 

 

Diğer Yazılar