SGK - SSK HİZMET DÖKÜMÜ
Sitemiz üzerinden Sgk sorgulama, sgk hizmet dökümü alma, sgk gün sorgulama, ssk prim sorgulama, sgk borç sorgulama, e sgk, tc ile sgk sorgulama, şifresiz sgk sorgulama İşlemlerini Rahatlıkla yapabilirsiniz

SGK Sorgulama

SGK sorgulama yapılarak çalışanlar, çalışma yaşamına yönelik olarak prim gün sayısı öğrenme ve hizmet dökümü aracılığı ile toplam ne kadar primlerinin yattığını öğrenebilmektedirler. Ülkemizde hangi sektörler olursa olsun çalışanların primleri Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile yatırılmaktadır. Kendi primlerini elden yatıranlar dahil olmak üzere özel sektörle de kamu kurumlarında çalışanların primleri de işveren tarafından düzenli bir şekilde yatırılmaktadır. SGK sorgulama ekranının asıl amacı bu çalışanların primlerinin düzenli bir şekilde yatırılıp yatırılmadığını öğrenmelerinin sağlanmasıdır.

 

Sosyal Güvenlik yasasına göre resmi olarak işe başlayan herkes Sosyal Güvenlik Sistemine kayıt ettirilir. Deneme süreci için işe başlamış biri için dahi bu kural geçerlidir. Bu sebeple çalışanın SGK primlerinin yatırılıp yatırılmadığı işverenin sorumluluğundadır. Çalışıpta primi yatırılmayan herhangi bir kişinin SGK müfettişlerince tespit edilmesi veya şikayet konusu olması durumlarında işverene çok ağır yaptırımlar yapılmaktadır. İşletmelerde bulunan Muhasebe servisleri bu anlamda görevlerini eksiksiz bir şekilde yaparak tüm çalışanların SGK prim ve gün işlemlerini takip etmeleri gerekmektedir. SGK prim sorgulama işlemi bu yönü ile son derece önemlidir.

 

Çalışanlar gerek şifreli e devlet sisteminden gerekse şifresiz olarak SGK primlerini sorgulayabilecekleri sistemlere girişlerini gerçekleştirerek rutin bir şekilde sorgulama işlemlerini yapmalıdırlar. TC ile SGK hizmet sorgulama primlerin yatırılıp yatırılmadığı hakkında detaylı bilgiler verirken diğer taraftan emeklilik tarihi öğrenme ve toplam ne kadar prim sayısının oluduğu gibi bilgileri de verebilmektedir. Bu yönü ile baktığımız zaman Sosyal Güvenlik Kurumu sorgulama işlemlerinin online olarak yapılabilmesi çalışanlar açısından çok önemli bir hizmettir. 

 

SGK Sorgulama Yapılarak Hangi Bilgiler Öğrenilir?

 

---- Hizmet dökümü ile temel sigorta bilgileri,

 

---- Sigortalı bir işe ilk giriş tarihini,

 

---- Sigortanızın işveren tarafından ödenip ödenmediği bilgisi,

 

---- Çalıştığınız kurum isimleri,

 

---- Ay ay adınıza ödenmiş olan prim miktarı,

 

---- Sigortalı olarak ne kadar süre boyunca çalıştığınız bilgilerine kısa süre içerisinde ulaşabilirsiniz. 

 

SGK Hizmet Dökümü Sorgulaması; SSK (4A), BAĞ-KUR (4B) ve Emekli Sandığı (4C) için e devlet kapısı üzerinden ayrı ayrı yapılmaktadır.

 

SGK SORGULAMAK İÇİN RESME TIKLA

Diğer Yazılar